طول مطالعه: 5 دقیقه

ذخایر شناخته شده کانی ایران عبارتند از: ۸۰۰ میلیون تن مس ۱ / ۱۲ درصد و بیش از ۵۰۰ میلیون تن مس با درجه پایین تر، ۷ میلیون تن سنک معدن کرومیت ۳۵ درصد تا ۵۰ درصد (بزرگترین ذخایر کرومیت دنیا)، بیش از ۱/ ۲ میلیارد تن سنگ آهن و ۱٫۶ میلیارد تن ذخایر زغال سنگ و ۵۰۰ میلیون تن فلز آلومینیوم فقط در ناحیه تاکستان قزوین است. آمریکا به عنوان بزرگترین اقتصاد جهان و به رغم برخورداری از مقادیر قابل توجهی منابع نفتی داخلی، کماکان نیازمند نفت این منطقه است.  ​​​.

اتریوم رایگان دولت اسرائیل به رهبری نخست وزیر نتانیاهو، ایران را به عنوان "تهدید موجود" توصیف می کند و تهدید به استفاده از نیروی نظامی برای جلوگیری از توانایی ایران در تولید سلاح هسته ای کرده است. آمریکا در راهبردهای خاورمیانه ای خود اهداف کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدتی را دنبال می کند و توامان از ابزارهای متنوع سخت و نرم برای تحقق این اهداف استفاده می کند. بخشی از عوامل و سرچشمه های قدرت در جغرافیای هر کشور قرار دارد و از همه مهم تر اینکه خصائص جغرافیایی غالبا نقش بنیادین را در شکل گیری سایر عناصر قدرت نظیر قدرت اقتصادی، سیاسی و نظامی بازی می کند.

کشور ایران از لحاظ منابع مختلف انرژی یکی از غنی ترین کشورهای جهان محسوب می گردد، چرا که از یک سو دارای منابع گسترده سوخت های فسیلی و تجدید ناپذیر نظیر نفت و گاز است و از سوی دیگر دارای پتانسیل های فراوان انرژی های تجدید پذیر هم چون باد و خورشید می باشد. مجاورت جغرافیایی از این رو اهمیت دارد (در صورت برابر بودن سایر شرایط) کشورهای نزدیک اغلب تهدید کننده تر از کشورهای دور هستند.

بدیهی است، هر گونه تعهد ایالات متحده به اقدام نظامی علیه ایران یک رابطه بسیار ناپایدار و قابل اشتعال با یکی از بزرگترین و قدرتمندترین کشورهای منطقه ایجاد خواهد کرد. منظومه احتمالی اوراسیا. هریک از این منظومه ها ویژگیهای خاص دارند. لذا ایران و امریکا فرسنگ ها با یکدیگر فاصله دارند در واقع ایران در مجاورت جغرافیایی امریکا نمی باشد بلکه در مجاورت حیات خلوت امریکا ، متحدین و منافع منطقه ای آن می باشد و بیش از اینکه تهدیدی برای بقای امریکا باشد تهدیدی برای موارد اذعان شده می باشد و لذا امریکا نیازی به مبادرت برای جنگ نمی بیند و ترجیح می دهد با استفاده از سایر سیاست ها همچون تحریم ، موازنه سازی ، حمایت متحدین و رقیب های ایران دغدغه های خود را مرتفع سازد.

به اعتقاد مرشایمر نظام بین المللی قدرتهای بزرگ را وامی دارد تا قدرت نسبی شان را به این دلیل که مناسب ترین راه برای به حداکثر رساندن امنیت آنهاست، به بالاترین حد برسانند؛ یعنی بقا ریشه اصلی رفتار تجاوزکارانه است. بنیان نو واقعگرایی تدافعی برگرفته از نظریه سیاست بینالملل کنت والتز است که ادعا دارد ساختار آشوبزده نظام بینالملل دولتها را تشویق میکند تا برای افزایش امنیت خود به اتخاذ سیاستی میانهرو و مدارایی روی آورند. ᠎​​&;​​​​ !

کوهن معتقد است که به وسیله جغرافیاست که ما می توانیم واقعیتهای سیاسی را به درستی ارزیابی کنیم. اهمیت استراتژیکی جغرافیای ایران، منبعث از برخورداری از مرزهای مشترک با اتحاد جماهیر شوروی، و همچنین هم مرزی با عراق، هم پیمان شوروی که در نزدیکی ذخائر نفتی ایران واقع شده بود، به این معنا بود که ایران برای ایالات متحده یک ابزار بسیار ارزشمند برای سد نفوذ شوروی به حساب می آمد.

رئال مادرید خلاصه بازی
بی شک باثبات ترین عامل قدرت یک ملت جغرافیای آن کشور است. قدرت کلی همان مجموع منابع کشور است؛ کشوری که منابع بیش تری داشته باشد می تواند تهدید جدی تری از کشوری که منابع کم تری دارد مطرح سازد. آلاسکا بزرگترین و رودآیلند کوچکترین ایالت در آمریکا میباشند و قسمتی از رشته کوههای راکی در غرب آمریکا قرار گرفتهاست که بزرگترین قله آن در ایالت کلرادو قرار دارد. نفت راهنمای سیاست خارجی آمریکا در خاورمیانه برای نزدیک به نیم قرن گذشته بوده است.

قرعه کشی خودرو Bmw میهن

میزان ذخایر نفت ایران نزدیک دو برابر آمریکای شمالی ( ۷۳٫۳ میلیون بشکه)، نزدیک ۵ برابر کشور آمریکا (۲۸ / ۴ میلیون بشکه)، بیش از یک برابر ذخایر نفت اروپا و اوراسیا ( ۱۳۶/9 میلیون بشکه)، بیش از یک برابر ذخایر نفت کل قاره آفریقا (۱۲۷/7 میلیون بشکه) و نزدیک ۴ برابر ذخایر آسیا پاسیفیک (۴۲ /2 میلیون بشکه) می باشد. سرچشمه ها و پایه های قدرت از عوامل مختلفی تشکیل می شود. بنابراین برای درک نقش قدرت در جهان ابتدا باید با عوامل سیاست جغرافیایی آشنا شد.

ایران از نظر ذخایر گاز بسیار غنی است و با دارا بودن ۲۹/61 تریلیون متر مکعب ذخایر قابل استحصال گاز که معادل ۱۵ / ۸ درصد کل ذخایر اثبات شده گاز جهان می باشد، دومین دارنده بزرگ گاز جهان بعد از روسیه به شمار می رود. این آمادگی موجب می شود که دشمنان آشکار و پنهان آنها، در محاسبات خود، دریابند که اشغال یا برخورد نظامی با چنین کشوری، برای آنها، آسان و ارزان نخواهد بود. و یا اصولا دولتها چه زمانی بایستی به بیشینهسازی قدرت روی آورند.

دلار به تومان

عمر طولانی، راندمان بالا، عدم مصرف سوخت، عدم آلایندگی محیط زیست، پایین بودن هزینه تعمیر و نگهداری، توان پاسخگویی به نوسان های شبکه برق در کوتاه ترین زمان ممکن و بهره برداری و کنترل سیلاب های مخرب از مزیت های احداث نیروگاه های برق آبی می باشد. موقعیت ژئوپلیتیک، ژئواستراتژیک، ذخایر عظیم انرژی، از مهمترین عواملی است که باعث اهمیت مضاعف این منطقه شده است. پاسخهایی که به این پرسش داده شده این دو نحله رئالیستی را متمایز ساخته است.

مسکن ملی تهران این سیمای جغرافیایی است که اساس درک نقشه سیاسی کنونی و پیش بینی تغییرات احتمالی آینده را برای ما فراهم می سازد. اگر کشوری قصد برهم زدن امنیت و موازنه را داشته باشد کشورها بایستی جهت کسب امنیت، اقدام به افزایش قدرت و دستیابی به موازنه جدید نمایند. از دید طبیعی ایران از شمال به رود اترک، دریای خزر و رود ارس، از خاور به کوههای هندوکش و کوههای باختری دره سند، از باختر به دامنههای باختری کوههای زاگرس و حوضه آبریز اروندرود و از جنوب به خلیج فارس و دریای عمان محدود میشود.

آخرین بروزرسانی در: