طول مطالعه: 4 دقیقه

در تصویر زیر میتوانید روند بیت کوین (خط نارنجیرنگ) و شاخص دلار آمریکا (خط آبیرنگ) را در یک سال گذشته مشاهده کنید. در تصویر زیر میبینید که در سهماهه چهارم سال ۲۰۱۸ بازار سهام آمریکا نزدیک به ۲۰ درصد و یت کوین تا ۵۰ درصد سقوط کردند. همان طور که در تصویر زیر میبینید، این شرایط تا ۲۰ ژانویه ۲۰۱۸ (۳۰ دی ۹۶) ادامه داشت. برای مثال، همان طور که در تصویر زیر میبینید، در روندهای اصلاحی نزولی شدید این همبستگی مثبت است.نتایج قرعه کشی ایران خودرو Yjc​​!

قرعه کشی ایران خودرو 3 ماهه با این حال، صرف نظر از همبستگی بین بیت کوین و شاخص دلار آمریکا، مسئله این است که سرمایهگذاران خرد و نهادی به این شاخص و رابطه آن با بیت کوین و بازار ارزهای دیجیتال اهمیت بدهند و آن را پیگیری کنند. همان طور که در بالا ذکر شد، بیت کوین و دلار آمریکا، با وجود تمام تفاوتهاشان، مخصوصاً تفاوت مقررات و عمق بازار آنها، دو دارایی نقد با کاربردها و چارچوبهای معاملاتی متفاوت هستند. بهطور کلی برخی از شواهد نشان میدهند که همبستگی بین بیت کوین و شاخص دلار آمریکا مثبت است و برخی دیگر نشاندهنده منفیبودن رابطه بین این دو است.

تمام این مسائل در کنار هم باعث شده است که بسیاری از سرمایهها مخصوصاً در سال ۲۰۲۱ بهسمت بیت کوین و بازار ارزهای دیجیتال حرکت کنند. حال ما میخواهیم روی همبستگی بین بیت کوین و شاخص دلار آمریکا تمرکز کنیم. بیایید این نظریه را با جزئیات بیشتری بررسی کنیم. با توجه به اهمیت مسئله، قصد داریم در این مقاله از داموندمگ درباره همبستگی بین بیت کوین و شاخص دلار آمریکا صحبت کنیم. اما آیا شاخص ارز دلار آمریکا و بیت کوین هم با هم همبستگی دارند؟

دلار آمریکا همچنان بهعنوان ارز ذخیرهای جهان به کار خود ادامه میدهد و غالب تجارتهای بین کشورهای مختلف هم با آن انجام میشود. این اتفاق در سال ۱۹۹۹ افتاد و دلیل آن هم این بود که بسیاری از کشورهای اروپایی تصمیم گرفتند یورو را جایگزین ارزهای رسمی خود کنند. ۳.آیا شاخص دلار آمریکا در فارکس هم تأثیرگذار است؟ واقعیت تلخی که در ماههای سال بسیاری از معاملهگران صنعت ارزهای دیجیتال پذیرفتهاند، این است که بیت کوین همبستگی زیادی با سهام ایالات متحده و مخصوصاً با بورس نزدک () دارد.

رونمایی آیفون Se 2022 در نتیجه، بهخاطر قوانین موجود و برای جلوگیری از نقض قانون اساسی، مخصوصاً در کشورهای دموکراتیک، بیت کوین بهعنوان یک کالا در نظر گرفته میشود. معاملهگران این بازار باید همیشه موقعیت دلار را در جفتارزی که معامله میکنند، در نظر داشته باشند. زمانی که دلار آمریکا در برابر سایر ارزها ضعیف می شود، ارزش پول سایر کشورها افزایش می یابد و این امر تقاضا را برای کالاهایی مانند طلا را افزایش می دهد.

افزایش تقاضا نیز منجیر به افزایش قیمت طلا میشود. ۲. رابطه بین شاخص دلار آمریکا و طلا چگونه است؟ از طرفی چاپ پول و تأثیرات شیوع ویروس کرونا اقتصاد ایالات متحده را از پا درآورده است. از آنجا که بیت کوین قدرت و حاکمیت کشورها (که با قدرت ارز فیات آن کشور و توانایی دولت در کنترل عرضه پول سنجیده میشود) را تهدید میکند، دولتها تمایلی ندارند آن را بهعنوان یک ارز قانونی بپذیرند. نکته دوم این است که اقدامات بانکهای مرکزی و چاپ پول توسط آنها که منجر به تورم میشود، باعث شده است بسیاری از افراد ترجیح بدهند فلزات گرانبهایی همچون طلا را بهخاطر ارزش ذاتیشان هولد کنند.

با وجود تمام این سختیها، بیت کوین اکنون بهعنوان ارز رسمی کشورهایی مثل جمهوری آفریقای مرکزی و السالوادور پذیرفته شده و ارزش بازار ارزهای دیجیتال نیز به حدود ۲ میلیارد دلار رسیده است. بسیاری از اعضای جامعه ارزهای دیجیتال باور دارند که بیت کوین یکی از بهترین ابزارهای موجود برای سرمایهگذاری است. بهعبارت دیگر، کمتر از ۱۴ سال پس از شکلگیری اولین ارز دیجیتال جهان، یعنی بیتکوین، از ارزهای دیجیتال درست مانند دلار بهعنوان یک «استاندارد پرداخت» استفاده میشود.

با این حال، در سالهای اخیر شرکتهای زیادی همچون تسلا، از ارزهای دیجیتال بهعنوان روش پرداخت خود استفاده کردهاند. یورو، با فاصله بسیار زیادی، بیشترین تاثیر را در شاخص مذکور میگذارد و ۵۷.۶ درصد از سبد را تشکیل میدهد. به همین ترتیب، اگر شاخص دلار آمریکا از مقدار قبلی خود حدود ۲۰ واحد کاهش یابد و به ۸۰ برسد، به این معنی است که قدرت و ارزش دلار آمریکا ۲۰ درصد کاهش یافته است. شاخص دلار آمریکا () ارزش دلار آمریکا را نسبت به مجموعه یا سبدی از ارزهای خارجی دیگر اندازهگیری میکند. ᠎!

2) سبد ارزهای خارجی شاخص دلار آمریکا از چه ارزهایی تشکیل شده است؟ سبد مذکور از شش ارز خارجی تشکیل شده است: یورو ()، فرانک سوئیس ()، ین ژاپن ()، دلار کانادا ()، پوند انگلیس () و کرون سوئد (). هیچ تفاوتی بین و وجود ندارد و منظور از هر دوی آنها همان شاخص دلار آمریکا است. در ادامه هر دوی این حالتها را بررسی خواهیم کرد. فقط باید به این نکته دقت کنید که همبستگی بین این دو به حرکت قیمت آنها متکی است و با وجود هیجانات و احساسات موجود در بازارهای آنها نمیتوان چندان دقیق همبستگی بین این دو را بررسی کرد.

جدول تورم جهانی شرکتهای بزرگی همچون کوینشیرز () نیز مدام گزارشهای را درمورد ارتباط بین بیت کوین و بازارهای سهام سنتی منتشر میکنند. 7) چرا معامله گران و سرمایه گذاران بیت کوین این شاخص را دنبال میکنند؟ چرا معامله گران و سرمایه گذاران بیت کوین این شاخص را دنبال میکنند؟ با توجه به اینکه بسیاری از صندوقهای سرمایهگذاری قابلمعامله طلا قصد دارد در داراییهای دیجیتالی همچون بیت کوین سرمایهگذاری کنند، احتمال اینکه بیت کوین شبیه طلا رفتار کند، افزایش مییابد.

شاخص دلار آمریکا در طول تاریخ خود فراز و فرودهای زیادی داشته است. نکته اول این است که بسیاری از افراد تصور میکنند بیت کوین میتواند جایگزین طلا شود. دلیل آن هم ساده است. هم دلار و هم بیت کوین قابلمعامله هستند. حتی تعدادی از مقامات فدرال رزرو هم این چنین باوری دارند. اما چرا یک معاملهگر باید به این مسئله اهمیت بدهد؟ بهطور کلی، شاخص دلار آمریکا یک شاخص اقتصادی قوی و مفید محسوب میشود.

آخرین بروزرسانی در: