طول مطالعه: 4 دقیقه

در حالی که بهای نیمایی ارز از ابتدای سالجاری افزایش پیوسته، ولی آرامی داشت؛ اما قیمتهای جهانی در هفتههای اخیر کاهشی بودهاند. بازار پیویسی در آسیا اما در هفته ابتدایی سپتامبر، روزهای نسبتا آرامی را سپری کرد. همچنین بررسیهای بازار جهانی گاز مایع نشان میدهد، تامین بیش از حد نفتا در آسیا و اروپا موجب کاهش قیمت پروپان و بوتان شده است. هر کدام از این جلسات معاملاتی بطور متوسط ۹ ساعت زمان داشته و معمولاً عمده فعالیت معامله گران شرق آسیا و اورانوسیه در بازار ژاپن، اروپاییها در بازارهای لندن و فرانکفورت و آمریکاییها در بازار نیویورک است.

بورس استانی ایتالیا
پلتفرمهای معاملاتی فارکس، همانند بازار سهام در بخش ثبت سفارشات دارای قابلیت تعیین نوع سفارش میباشند؛ که در اینجا بر دو نوع قیمت لحظهای بازار () و دستورات شرطی () است. در حال حاضر قریب به اتفاق شرکتهای کارگزاری و سایتهای ارائه دهنده ابزار معاملاتی نظیر ، ماشین حسابهای معاملاتی بازار فارکس را بر بستر وب یا در قالب نرم افزار بصورت رایگان در اختیار معامله گران قرار میدهند و عملاً دیگر نیاز نیست فعالان بازار این موارد را بصورت دستی محاسبه نمایند.

قرعه کشی ایران خودرو 4 اردیبهشت
داد و ستد در این بازار، به معنی تبدیل یک ارز به ارزی دیگر با نرخی مشخص است. همچنین قیمت پایه اکثر پلیاتیلنها با افزایش همراه بوده است. باوجود اینکه این کارخانهها به دنبال راهی برای افزایش قیمت، بهدلیل جبران هزینههای خود بودند؛ اما مصرفکنندگان اعلام کردند با توجه به کاهش قیمت مونومر، تقاضای ضعیف و وجود پیویسی وارداتی در بازار در انتظار کاهش قیمت بیشتر نیز هستند. در کنار این، مفهوم دیگری به نام کمیسیون () وجود دارد که بر اساس نماد، میزان نقدینگی حساب و حجم مبادلات، مبلغ ناچیزی از حساب شما کسر خواهد شد.

به این ترتیب، از حجم معاملات پلیمریها و پتروشیمیاییها که هفته گذشته به بالاترین سطح از ابتدای تابستان رسیده بود، اندکی کاسته شد. هفتههای گذشته خوشبینی نسبت به نتیجه مذاکرات برجام و امیدواری نسبت به کاهش نرخ ارز سبب شده بود تا خریداران از حجم خرید خود در رینگ داخلی بکاهند؛ اما با طولانیشدن این مذاکرات و ثبات بهای آزاد ارز در کانال 30هزار تومانی، خریداران نیز همچون هفته گذشته مانند روال سابق به خرید ادامه دادند.

ولادیمیر پوتین کیست در هفته ابتدایی سپتامبر نیز بهدلیل کاهش تقاضا بهرغم افزایش هزینههای تولید محصولات بالادست، قیمت پیویسیها در قاره سبز کاهش یافت. بهرغم کاهش ذخایر پروپان در آمریکا همچنان تمایل به خرید گاز مایع در این کشور در سطح پایینی قرار دارد. انتشار دادههای ناامیدکننده در خصوص شاخص قیمت مدیران خرید در چین طی هفته گذشته نیز باعث افزایش واهمه از رکود اقتصادی در جهان و کاهش قیمت نفت و به تبع آن نفتا شده است. ​​​.

تورم جهانی مواد غذایی از طرفی پیشبینی میشود با کاهش قیمت نفتا، بهای گاز مایع نیز در آینده نزدیک افزایش یابد. پیشبینی میشود عرضههای جدید این بازار برای ماه اکتبر نیز با همان قیمت قبلی باشد یا نسبت به قبل دچار کاهش قیمتی شود؛ چرا که عرضهکنندگان میخواهند با محصول پیویسی عرضهشده از سوی آمریکا رقابت کنند. رکود بازارهای جهانی، تقاضا را برای محصولات پتروشیمی نیز کاهشی کرده است. در حالی که بازار جهانی محصولات پتروشیمی با کاهش تقاضا و افت نرخ مواجه است، در بازار داخلی این رکود دیده نمیشود.

تعیین حجم معامله قبل از تأیید نهایی الزامی است، اما مقادیر حد سود و حد ضرر را در زمان دلخواه میتوان وارد نمود. در بازار ارز تعیین حجم معاملات بر اساس واحدی به نام لات () است. همچنین کاهش عرضه سبب شد تا از حجم معاملات کمی کاسته شود. روز گذشته قیمت نفتا در معاملات آتی به 631دلار بهازای هر تن رسید؛ قیمتی که از دسامبر سال گذشته تا به حال مشاهده نشده است.

هفته گذشته، تالار اصلی بورسکالا میزبان عرضه 151هزار و 469تن محصولات شیمیایی و پلیمری بود که البته نسبت به هفته گذشته 48هزار تن کمتر بوده است. بررسیها نشان میدهد که حدود 40هزار تن از کاهش مربوط به کاهش عرضه محصولات پلیمری بوده است. با توجه به سود اندک فروش محصولات پتروشیمی و افق نامطمئن سودآوری این محصولات، بسیاری از تولیدکنندگان جهانی تصمیم به انجام تعمیرات یا کاهش تولید و بهرهبرداری از واحدهای خود گرفتند. تولیدکنندگان پیویسی در اروپا به دلیل جهش قیمت گاز در پایان ماه اوت با هزینههای تولید غیرمعمول و سرسامآوری مواجه شدهاند.

حال تولیدکنندگان بهدنبال پرداخت هزینهها از جیب مشتریان هستند. در حال حاضر، تقاضا برای گاز مایع در صنعت پتروشیمی ضعیف است؛ اما با آغاز فصل سرد سال، تقاضا نیز بهبود خواهد یافت. حال باید دید که آیا کاهش نرخهای جهانی میتواند بر افزایش بهای ارز غلبه کند و قیمتهای داخلی را نیز با کاهش محسوسی مواجه سازد یا خیر. البته در روزهای گذشته، بهای هردوی این محصولات با افزایش جزئی مواجه شد.  ​&;​!

جام جهانی کشتی آزاد
تحلیلگران آرگوس معتقدند، بهدلیل قطع خطلوله نورداستریمیک از سمت روسیه، مصرفکنندگان اروپایی تقاضای خود را برای نفتخام افزایش خواهند داد و آن را جایگزین گاز خواهند کرد که موجب افزایش تقاضا برای نفت و رشد قیمت آن در ماههای جاری خواهد شد. البته به گزارش «آرگوس»، وضعیت بازار نفت در ماههای آتی افزایشی خواهد بود. به گزارش «کالاخبر» عرضه این دو کالا شامل محموله 10هزار تنی نفتکوره، 280سانتی اتوکس و همچنین حدود 900تن گاز مایع بوده است.

ابرتورم جهانی عمده این کاهش مربوط به کاهش عرضه پلیاتیلنها بوده است. رو گذشته نیز بورس انرژی ایران پس از دوسال، نفتکوره و گاز مایع را در رینگ صادراتی بورس عرضه کرد. برخی کارخانههای اروپایی پیشنهاد دریافت هزینه 250یورویی برای جبران هزینهها را دادند که با مقاومت مصرفکنندگان نیز مواجه شد. بهنظر میرسد هفتههای آینده مساله هزینههای جبرانی به صورت جدیتری مطرح خواهد شد. بازار تبادل ارزهای خارجی که به اختصار یا نامیده میشود، برگرفته از عبارت است.

آخرین بروزرسانی در: